[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 22، شماره 93 و 94 - ( 1-1396 ) ::
جلد 22 شماره 93 و 94 صفحات 65-49 برگشت به فهرست نسخه ها
تبیین جامعه‌شناختی برخی عوامل مؤثر بر گرایش به فرزندآوریدر بین زنان شهر کرمان
مریم متقی*، بتول محمود مولائی
دانشگاه پیام نور
چکیده:   (1953 مشاهده)
دگرﮔﻮﻧﻲ ﺳﺎﺧﺖ ﺟﺎﻣﻌﻪ اﻳﺮان، رواج ﺷﻬﺮﻧﺸﻴﻨﻲ از یک‌‌‌‌‌سوی و ﺷﺘﺎب در ﭘﻮﻳﺎﻳﻲاﺟﺘﻤﺎﻋﻲاز ﺳﻮی دﻳﮕﺮ،تأثیری ﺷﮕﺮف در ﺧﺎﻧﻮاده‌ﻫﺎی اﻳﺮاﻧﻲ گذاشته و وﻳﮋﮔﻲ‌ﻫﺎی اﻳﻦ ﻧﻬﺎد را به لحاظ رﻓﺘﺎر و اﻧﺪﻳﺸﻪ ﺗﻐﻴﻴﺮ داده است. ﺑﻨﺎﺑﺮاﻳﻦ نهاد ﺧﺎﻧﻮادهﻧﻴﺰ به‌ناچار ﭘﺎﺑﻪ‌ﭘﺎی ﺗﺤﻮﻻت اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ ﻣﺘﺤﻮل شده است،نقش زنان و مردان نیز در این تحول دچار تغییراتی شده است، به‌گونه‌ای که با ورود زنان به عرصه اجتماع نیز تمایل ایشان به فرزندآوری کمتر شده است و تأکید بر زندگی شغلی نیز کمتر از فرزندآوری برای ایشان نشده است. عواملی که در دنیای مدرن بر فرزندآوری زنان تأثیر گذارده اگرچه متعددند، اما برخی از آنان به‌نظر می‌رسد پررنگ‌تر شده‌اند از جمله گرایش‌های دینی افراد.ی که زنان با ورود به عرصه اجتماعی مانند گذشتهی که زنان با ورود به عرصه اجتماعی مانند گذشتهی که زنان با ورود به عرصه اجتماعی مانند گذشتهی که زنان با ورود به عرصه اجتماعی مانند گذشتهی که زنان با ورود به عرصه اجتماعی مانند گذشتهی که زنان با ورود به عرصه اجتماعی مانند گذشتهی که زنان با ورود به عرصه اجتماعی مانند گذشتهی که زنان با ورود به عرصه اجتماعی مانند گذشتهی که زنان با ورود به عرصه اجتماعی مانند گذشتهی که زنان با ورود به عرصه اجتماعی مانند گذشته بر این اساس تحقیق حاضر باهدف سنجش برخی عوامل مؤثر بر گرایش زنان به فرزندآوریپرداخته است. روش تحقیق پیمایشی بوده و پژوهش حاضر پس از حذف ی که زنان با ورود به عرصه اجتماعی مانند گذشتهی که زنان با ورود به عرصه اجتماعی مانند گذشتهی که زنان با ورود به عرصه اجتماعی مانند گذشتهی که زنان با ورود به عرصه اجتماعی مانند گذشتهی که زنان با ورود به عرصه اجتماعی مانند گذشتهداده‌های پرت، با نمونه‌ای نزدیک به 100 نفر از زنان شهر کرمان که به شیوه اتفاقی انتخاب شدند، انجام شد. نتایج با استفاده از نرم‌افزار  SPSS 22 و استفاده از آزمون‌های متناسب (رگرسیون چند متغیره، پیرسون، تحلیل واریانس)تحلیل شد. نتایجنشان می‌دهد که بین دین‌داری و مدرنیته با گرایش به فرزندآوری در بین زنان رابطه وجود دارد. هم‌چنین متغیرهای موجود در تحقیق توانستند 26 درصد تغییرات متغیر وابسته را تبیین کنند.
 
واژه‌های کلیدی: گرایش به فرزندآوری، مدرنیته، دینداری، کرمان، زنان
متن کامل [PDF 300 kb]   (439 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1397/1/19 | پذیرش: 1397/1/19 | انتشار: 1397/1/19
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


متقی مریم، محمود مولائی بتول. تبیین جامعه‌شناختی برخی عوامل مؤثر بر گرایش به فرزندآوریدر بین زنان شهر کرمان. فصلنامه جمعیت 1396; 22 (93 و 94) :65-49

URL: http://populationmag.ir/article-1-425-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 22، شماره 93 و 94 - ( 1-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله جمعیت Population Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.08 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4514